جهت تعیین وقت مشاوره و ارزیابی روان شناسی یا توانبخشی توسط دکتر ربوبی با مراکز ما در نقاط مختلف تهران تماس بگیرید.
میدان ونک (گاندی) :۸۸۷۸۶۷۶۶ پل سیدخندان(ستاری):۲۶۷۰۲۷۸۵ سعادت آباد(شانزدهم): ۲۲۳۷۱۲۰۸ پونک(سردارجنگل) :۴۴۴۱۲۲۱۸
بازگشت به لیست

گفتاردرمانی

آنچه باید درباره لکنت بدانیم

تاریخ : ۲ آبان ۱۳۹۷

لکنت، یکی از شایع‌ترین اختلالات گفتاری و ارتباطی بحث برانگیز، پیچیده و چندعاملی است که غالباً در دوران کودکی به علل گوناگون روی می‌دهد. با توجه به مشکلات لکنت مزمن در زندگی آینده کودک، بهترین زمان درمان ” لکنت “، ابتدای دوران کودکی است.

 

از آنجا که مشکلات اضطراب اجتماعی ممکن است در سال های مدرسه شروع شود، انجام مداخله زودهنگام  پس از شروع لکنت و قبل از شروع  دوران مدرسه، توصیه می شود.گزارشی از بررسی شیوع اختلالات گفتاری در ایران بر اساس معاینات پزشکی نشان می دهد که ۹ درصد اختلالات گفتاری را لکنت شامل می شود.

 

اهمیت حیاتی حرکات پا در سلامت مغز و سیستم عصبی

 

ناروانی گفتار کودکان در طول رشد، گاهی به صورت ناروانی طبیعی شبه لکنت ظاهر می شود که غالبا به صورت تکرارهای موزون بدون آگاهی از مشکل است .

 

گفتار کودک دارای لکنت به صورت تکرار صداها و کلمات و به صورت تولید گفتار منقطع با تلاش و تقلای بیشتر و گاها با شروع سریع می باشد، این اختلال اگر در دوران کودکی درمان نشود، مقاوم شده و مشکلات روانی، اجتماعی و آموزشی بسیاری برای او ایجاد می کند ، بطوری که بالغ بر ۱۵ درصد کودکان دچار اختلال یادگیری، از لکنت رنج می برند.

 

احتمال بهبودی در کودکانی که خدمات مداخله ای زودهنگام دریافت می کنند،  ۷/۷ برابر بیشتر از کودکانی است که این خدمات را دریافت نمی کنند و این مداخله زودرس باید توسط آسیب شناس گفتار و زبان (گفتاردرمانگر) انجام  شود.

 

زمان شروع لکنت ، غیرقابل پیش بینی است و می تواند کاملا ناگهانی و هنگامی که کودک تولید جملات ساده را آغاز می کند ، شروع شود. علت اصلی لکنت را  ناشناخته دانست ، تصویربرداری مغز فرد دارای لکنت نشان می دهد که مشکلی در فرآیند عصبی گفتار مرتبط با ناهنجاری های عملکردی یا ساختمانی مغز، در نقاط مسئول زبان (مرکز زبان) وجود دارد. ضمن  اینکه شواهد ژنتیکی نیز تائید می کند که حدود ۳/۲ کودکان دارای لکنت، سابقه این اختلال را در خانواده دارند.

 

علایم لکنت زودرس در سنین ۲ تا ۵ سالگی بروز کرده و این علایم بیشتر بواسطه ماهیت نگران کننده ای که دارد، موجب برانگیختگی والدین می شود.

 

میزان شیوع این اختلال روانی گفتار را در طول سالهای مدرسه، حدود یک درصد است،  اگرچه نسبت ابتلای دختر و پسر در سنین بسیار پایین، تقریبا یکسان است، اما نسبت جنس مذکر به مونث به تدریج افزایش می یابد تا جایی که در کلاس اول ابتدایی ، به رقم ۳ به یک می رسد و متاسفانه با تنوعی از رفتارهای وابسته  نظیر” واکنش‏های ‏عاطفی- هیجانی ، شناختی و افت تحصیلی ” همراه می شود.

 

متاسفانه به کودکان دارای لکنت در مدرسه بیش از دیگر همسالان زور گفته می شود. همسالان کودک مبتلا به لکنت از او درک منفی دارند و این با مشکلات برقراری ارتباط و تعامل اجتماعی مرتبط  است.

 

لازم است والدین و معلمان کودکان  دارای لکنت در ارتباط و صحبت کردن با این کودکان، از کلمات ساده و در خور فهم کودک استفاده کرده و تعاملات ارتباطی برقرار کنند و به کودک فرصت صحبت کردن بدهند تا صحبتش را کامل کند.

 

والدین و معلمان، از کیفیت و کمیت کار دانش آموزان دارای لکنت همان انتظاری را داشته باشند که از دانش آموزان بدون لکنت دارند. لکنت را عامل شرمندگی جلوه ندهند و با دادن مسئولیت های ساده و انجام شدنی به کودک، عزت نفس او را تقویت کنند، ضمن آنکه شرایطی را که موجب ناراحتی، ناتوانی و عصبانیت کودک می شود، ایجاد نکنند.

  • خدمات درمانی، توانمندسازی عصبی شناختی، توانبخشی عصبی
  • کانال تلگرام موسسه کاردرمانی رشد به مدیریت دکتر ربوبی
  • مقالات عمومی و تخصصی، آموزش، آشنایی با درمان، تشخیص و ...