بازگشت به لیست

اخبار و رویدادها

ابداع ابزاری که استرس را کاهش می‌دهد

تاریخ : ۱۲ مرداد ۱۳۹۷

شرکت انگلیسی “تینی‌لوجیکز” (Tinylogics) که سازنده فناوری‌های پزشکی است ، نوعی حسگر پوشیدنی ابداع کرده است که با بررسی الگوهای تنفسی کاربر، به کاهش سطح استرس و خونسرد ماندن او کمک می کند.
اگر پژوهش‌ها بتواند کارآیی ردیابی حالت‌های شناختی را ثابت کنند، FOCI، به ابزاری برای استفاده پژوهشگران و پزشکان متخصص سلامت ذهنی تبدیل خواهد شد.
دستگاه ساخت این شرکت موسوم به FOCI استرس را کاهش می دهد. FOCI ، یک حسگر پوشیدنی بی‌سیم مجهز به یادگیری ماشینی است که ابعاد یک هندزفری را دارد و دور مچ دست بسته می‌شود.این ابزاز، الگوهای تنفسی کاربر را از روی حرکات دیافراگم او ردیابی می‌کند.
تحقیقات نشان می‌دهد هر یک از حالت‌های گوناگون شناختی، الگوهای تنفسی منحصر به فردی دارند.ترکیب یادگیری ماشینی، به FOCI این امکان را می‌دهد که برای بررسی صدا و ارزیابی دقیق‌تر حالت شناختی کاربر، الگوهای تنفسی او را یاد بگیرد.هنگامی که FOCI تشخیص دهد که کاربر، به تمرکز دوباره نیاز دارد، لرزش خفیفی به بدن او وارد می‌کند و اپلیکیشنی که روی تلفن همراه نصب شده، میزان تمرکز را با رنگ‌های گوناگونی نشان می‌دهد.
لازم به ذکر است که هنگام استفاده از این ابزار، تلفن همراه باید روشن باشد و ممکن است بررسی تلفن همراه، تمرکز کاربر را از بین ببرد.این اپلیکیشن، برای مشخص کردن تمرکز و یا احساس خونسردی، از رنگ زرد و برای عدم تمرکز از رنگ خاکستری استفاده می‌کند.
در بررسی صورت گرفته روی FOCI، اپلیکیشن این ابزار، پس از یک دوره یادگیری چند روزه توانست حالت‌های شناختی کاربران را تشخیص دهد.
به گزارش ایسنا، با این که FOCI می‌تواند برای مدیریت استرس کارآمد باشد، شواهد کمی از میزان تاثیر آن وجود دارد.

  • خدمات درمانی، توانمندسازی عصبی شناختی، توانبخشی عصبی
  • کانال تلگرام موسسه کاردرمانی رشد به مدیریت دکتر ربوبی
  • مقالات عمومی و تخصصی، آموزش، آشنایی با درمان، تشخیص و ...