بازگشت به لیست

آموزش و پرورش

اهمیت شناسایی و تشخیص احساسات و هیجانات در کودکان و نوجوانان

تاریخ : ۲۲ فروردین ۱۳۹۷

عواطف و احساسات همزمان با بروز یک رویداد ایجاد می شوند و ضمن  ارتباط با عوامل درونی خوش آیند یا نا خوش آیند معنی و مفهوم می یابند. بنابر این علی رغم اینکه بر انگیختگی های فیزیولوژیک مانند: اسپاسم عضلانی، افزایش ضربان قلب و تعریق ،موجب  تغییراتی  جهت کسب آمادگی جهت اجرای فعالیت می شوند، اما آنچه موجب تفسیر و ادرک منحصر به فرد نسبت به آن فعالیت می شود  ؛ناشی از  احساسات فرد بوده و نوع و میزان واکنش به یک رویداد را تعیین می کند.

شناسایی هیجانات ودرک  احساسات کودکان و ن۱۳۳۶۰۱وجوانان ابزار قدرتمند در برخورد مناسب با ایشان است . زمانی که فرد بتواند احساسات خویش را توصیف کند ، کنترل بیشتری بر رفتار  خویش خواهد داشت . به همین علت ، کمک به درک و استنباط دامنه وسیع هیجانات و احساسات ایشان ، امری مهم تلقی می شود .البته لازم است به ایشان  برای یادگیری ، طبقه بندی و درک احساساتشان یاری رساند تا برای بیان احساسات خود ، خیالی راحت توام با ایمنی و اطمینان داشته باشند .

در بسیاری از تحقیقات  مربوط به کودکان ، مشخص شده زمانی که کودکان احساس ایمنی می کنند ، از صحبت کردن درباره هیجاناتشان لذت می برند ، حتی اگر برخی از این احساس ها زیاد خوشایند نباشند . این مساله ارتباطی به جنسیت کودک ندارد و در پسرها نیز به اندازه ی دختر ها نمود پیدا می کند .

همچنین نوجوانانی که توانایی تاثیرگزاری عاطفی ،احساسی وکنترل هیجانی دیگران را دارند ، با حمایت اجتماعی بیشتر و احساس رضا یتمندی بهتر رو برو می شوند.(کیاروکی و همکاران،۲۰۰۱)

ارتباط احساسات و یادگیری در کودکان

برخی اوقات بیان کردن این احساسات ، برای کودکان سخت و دشوار می باشد . به ویژه برای پسران زیرا ، کنترل کردن احساساتی مانند : نا امیدی ، سرخوردگی ، غمگینی ، ترس و خشم برای آنها مشکل می باشد .در مورد برخی از احساسات مبهم و گنگ ، مانند استرس و اضطراب ، بررسی هایی را انجام داده اند که بروز یا ریشه ی این نگرانی ها می تواند از برگزاری آزمون ، ثبت نام در مدرسه ی جدید و فشار های هیجانی باشد . می دانیم که  استرس و اضطراب ، در امر یادگیری ایجاد اختلال کرده و مشکلات متنوعی پدید می آورد.

در واقع عملکردهای روانی انسان ناشعخغعخخی از عناصر اولیه زیستی، عاطفی، احساسی و شناختی و شخصیتی است که میتواند منجر به کارکردهای روانشناختی مختلفی چون عملکرد شناختی ،انگیزشی ،یادگیری و هوشی گردد.

پژوهشگرانی زیادی  چون ، فریجدا و مسکیتا بر تاثیر عواطف و احساسات روی یادگیری ،  بر اعتماد به نفس ، شایستگی، اشتیاق و علاقه افراد تاکید کرده اند .تاثیر وضعیت خلقی افراد نیز بر عملکرد های شناختی مانند حافظه و تفکر نیز بر کسی پوشیده نیست  . باور ،۱۹۸۱،  این موضوع را بررسی و متوجه شد حالات و خلق بالا یا پایین، کارآیی را تحت تأثیر قرار می دهد و بر جریان حل مسئله و تصمیم گیری فرد اثر می گذارند. کم نیستند  افرادی که باوجود  ظرفیت هوشی شناختی بالا و علیرغم  پیشرفت در زمینه دانش  در زندگی شخصی و اجتماعی و در روابط با دیگران،مشکلات فراوان دارند و  نمی توانند رفتار مفید ومؤثری از خود بروز دهند .

  • خدمات درمانی، توانمندسازی عصبی شناختی، توانبخشی عصبی
  • کانال تلگرام موسسه کاردرمانی رشد به مدیریت دکتر ربوبی
  • مقالات عمومی و تخصصی، آموزش، آشنایی با درمان، تشخیص و ...