بازگشت به لیست

آموزش و پرورش

راهکارهای ایجاد انگیزه درس خواندن در کودک و نوجوان

تاریخ : ۲۹ فروردین ۱۳۹۷   |    نویسنده : حسین ربوبی

۲کودکان و نوجوانان  اغلب اهمیت درس خواندن، مطالعه و یادگیری و تاثیر آن بر آینده  شان را نادیده می گیرند .و   این مساله  یکی از دغدغه های مهم والدین است . آن ها تبدیل کرده است. همه والدین تمایل دارند که فرزندان درس خوان داشته باشند، ولی گاهی اوقات با مقاومت فرزندانشان رو به رو می شوند. والدین ممکن است از اهمیت درس خواندن برای موفق شدن در کار و زندگی برای فرزندشان صحبت کنید. اما کودکان این موضوع را متوجه نمی شوند و مجذوب بازی ها و سرگرمی هایشان هستند. بسیاری از اوقات مشاهده  می کنیم که  کودک یا نوجوان حریصانه یک بازی کامپیوتری را برای عبور از یک مرحله معین انجام می دهد، او خود انگیخته است و یک نیروی درونی او را به سمت موفقیت سوق می دهد. اما همین کودک یا نوجوان  فاقد نیروی درونی برای درس خواندن است .بکارگیری راهکارهای تقویت انگیزه درس خواندن و تشویق ایشان  می تواند والدین را در این زمینه یاری کند .

۱- از سخنرانی های مستمر و طولانی پرهیز کنید

موعظه، تهدید وارعاب جایی ندارد .چرا که نه او گوش می کند و نه مفید خواهد بود. برعکس باید دستورالعمل های واضح، دقیق و کوتاه بدهید. همچنین لازم است از مجازات و تنبیه بیش از حد خودداری کنید.

۲-هدف تعیین کنید

به کودک و نوجوان برای تحقق اهدافش کمک کنید. تکالیف بزرگ را به بخش های کوچک تر تقسیم کنید و تاریخ و زمان برای انجام آن تعیین کنید. با این کار، او با گذشت هر روز احساس موفقیت می کند.

۳-محکم و قاطع باشید

در تربیت کردن قاطع باشید اما توجه داشته باشید که کنترل کردن وسختگیری زیاد  نتیجه مثبتی در بر ندارد،  برای هر تعامل و تجربه منفی با ، سعی کنید چندین  تعامل و تجربه مثبت ایجاد کنید و انگیزه اش را تقویت کنید.

۴- در کنار و همراهش قرار گیرید۵

رابطه خوب و محترمانه با وی برقرار کنید .هر گونه احساس ناکامی یا ترس از جانب شما، آسیب می زند  و وی را از شما دور می کند .همواره طوی رفتار کنید احساس کند در کنارش هستید  نه در مقابلش.

۵- در زمینه دروس  با یکدیگر گفتگو و تجربه کنید و درس را با زندگی روزانه بیامیزید

می توانید درباره اتفاقات مدرسه  ودرباره موضوعات درسی گفتگو کنید. از او بپرسید، امروز چه چیزی خواندی؟کدام موضوع برایشت جالب بود ؟ سعی کنید یک آزمایشگاه تجربی در خانه برایش ترتیب دهید .پیوند زدن درس ها با زندگی روزانه منجر به درک ملموس و عمیق مفاهیم و موضوعات درسی می شود و به خاطر سپاری آن ها نیز آسان تر خواهد شد.

۶ . با یکدیگر رودر رو کار کنید

در کنار او بنشینید و تکالیفش را بررسی کنید و اگر نیاز به کمک داشت، به او کمک کنید. با این کار او می فهمد که کار مهمی انجام می دهد در این زمان از لپ تاپ یا تلفن همراهتان استفاده نکنید.

۷-درباره آن چه یاد می گیرد سوال کنید، نه درباره نمراتش

به جای این که کودک یا نوجوان  را برای نمرات پایینش مجازات کنید، از او بپرسید که چه چیزی در مدرسه یاد گرفته است و آن ها را به شما یاد دهد. اگر در جایی اشتباه کرد، او را اصلاح کنید.

۸-محیط مساعد و زمان خاص برای درس خواندن ایجاد کنید

صدای تلویزیون و موسیقی را قطع کنید. به اعضای خانواده بگویید به آرامی صحبت کنند و از هر عاملی که در طول درس خواندن حواس کودکتان را پرت می کند، اجتناب کنید. دامنه توجه کودکان بسیار کوتاه است و حواسشان به راحتی پرت می شود.لوازم التحریر مناسب و محل راحت را فراموش نکنید بررسی کنید که آیا کودکتان دوست دارد در اتاقش و دور از خانواده درس بخواند یا دوست دارد در اتاق نشیمن درس بخواند. سپس به همراه سایر اعضای خانواده محیطی آرام ایجاد کنید. وقفه های ثابت ممکن است تمرکز و علاقه اش را از بین ببرد.همچنین زمان خاصی را برای درس خواندن کودکتان تنظیم کنید و به او در درس خواندن کمک کنید .

۹-او را درگیر خرید لوازم درسی و آموزشی کنید

کودکتان را برای خرید میز و صندلی مطالعه و نوشت افزار همراه خود ببرید. این روش خوبی برای درگیر کردن اوست.

۱۰ با معلمش همسو شوید

شما می توانید با معلمش صحبت کنید، به خصوص درباره موضوعاتی که او کمبود دارد. شما به همراه معلمش می توانید راهکارهایی را طراحی کنید که کودکتان زمان و موضوعات درسی را بهتر مدیریت کند.

۱۱-قدردانی و تشویق کنید

اگر کودک یا نوجوان امتحانش را به خوبی سپری کرد و یا در مورد تحقیقش نظرات خوبی دریافت کرد، از او قدردانی کنید. به طور واضح به او بگویید، می دانید که سخت تلاش کرده است.

۱۲-داستان سرایی و الگو دهی کنید

لازم است پیام های ارزشمند را از طریق داستان های اخلاقی و یا بازی هایی با تِم داستانی، منتقل کنید. این داستان ها باید اهمیت و مزایای درس خواندن را به سادگی بیان کنند۶۶

۱۳-عادت کتاب خواندن را تلقین کنید

اکثر کودکان قادر به تمرکز کردن بر روی درس خواندن نیستند، چرا که آن ها کتاب خواندن را دوست ندارند. به کودکتان  کتابی با هر موضوع دیگری که علاقه دارد، هدیه دهید.

۱۴-به او رشوه ندهید اما از قانون «هر وقت تو» استفاده کنید

به جای این که با عباراتی همچون «یا فلان کار را انجام می دهی یا دیگر …» کودکتان را تهدید و یا از او باج خواهی کنید، از عباراتی همچون «هر وقت درست را تمام کردی، می رویم به زمین بازی تا والیبال بازی کنیم» استفاده کنید. شما پس از هر کاری که انجام می دهد، به او پاداش می دهید. توجه کنید از رشوه دادن به کودکتان خودداری کنید. از دادن قول هایی همچون «اگر نمره خوبی بگیری، به تو هدیه می دهم» پرهیز کنید. جای انگیزه کودک در چنین جملاتی کجاست؟ با این کار، ممکن است کودکتان را به طور موقت وادار به درس خواندن کنید، اما در نهایت شما مشکلی برای خودتان درست خواهید کرد. به طوری که اگر خواسته های کودکتان را بر آورده نکنید، اوقات تلخی می کند و درس نمی خواند. پس این عادت را در او ایجاد نکنید.

کلام آخر : در کودک و نوجوان احساس بدی از درس خواندن ایجاد نکنید . او باید حس کند شما همیشه در کنار او هستید و به او کمک می کنید و عشق و حمایت بی قید و شرط خود را به او می دهید.در این صورت چالش ها را می پذیرد و با انها روبرو می شود.

  • خدمات درمانی، توانمندسازی عصبی شناختی، توانبخشی عصبی
  • کانال تلگرام موسسه کاردرمانی رشد به مدیریت دکتر ربوبی
  • مقالات عمومی و تخصصی، آموزش، آشنایی با درمان، تشخیص و ...