بازگشت به لیست

روان سنجی

چگونه هوش کودکان را افزایش دهیم ؟

تاریخ : ۱۵ بهمن ۱۳۹۶

افزایش هوش کودک

۱-فرزند خود را به درستی تغذیه کنید

دادن غذای مناسب برای افزایش پروتئین کودک (تخم مرغ، ماهی، گوشت، لوبیا، بادام زمینی و غیره) مهم است. توجه، هشیاری و تفکر آنها را بهبود می بخشد. کربوهیدرات به مغز او سوختی می دهد که در تفکر استفاده می شود. بهترینشان آنهایی هستند که از گندم خالص و میوه ها می آیند. کربوهیدرات های فرآوری شده و قند اثرات نامطلوبی بر روی میزان توجه، توانایی تمرکز و سطح فعالیت دارند. ویتامین ها و مواد معدنی نیز مهم هستند.

۲-نوزادتان را از شیر مادر محروم نکنید

شیر مادر اولین و در عین حال، اساسى ترین غذاى مغز است. تحقیقات دانشمندان بارها ثابت کرده است که تغذیه با شیر مادر فواید بى شمارى براى نوزادان در حال رشد دارد. شیر مادر مانع بروز عفونت هاى خطرناک در دوران کودکى مى شود و ضرورى ترین مواد غذایى بدن نوزاد را تامین مى کند. محققان دانمارکى دریافته اند که شیر مادر در پرورش نوزادانى سالم تر و البته باهوش تر کاملاً موثر است و براساس این مطالعات، نوزادانى که به مدت ۹ ماه از شیر مادر تغذیه کرده اند در مقایسه با آن هایى که تنها یک ماه یا کمتر از این مدت از شیر مادر تغذیه شده اند، به میزان قابل توجهى باهوش ترند. نکته آخر اینکه تغذیه با شیر مادر اولین سرمایه گذارى براى ارتقاى سطح سلامت کودک است. سرمایه گذارى بنیادینى که سودى درازمدت به همراه خواهد داشت.

۳- با فرزند خود صحبت کنید

همچنین زمانی که فرزندتان صحبت می کند به حرف هایش گوش کنید. این کار تلاش آنها برای ارتباط بر قرار کردن و زبان را تقویت می کند. شما نیز می توانید برای فرزند خود کتاب بخوانید. اگر فرزند شما حتی مفهوم کلمات را نمی دانست شما خواندن را برای او شروع کنید. این کار برای آنها یک شروع خوبی برای پیشبرد مهارت زبان خواهد بود. بچه هایی که اهل مطالعه هستند وقتی که بزرگتر می شوند بیشتر علاقمند می شوند که مطالعه ی خود را مادام العمر ارتقا دهند، در مدرسه بهترین باشند و در بزرگسالگی در زندگی موفق باشند. مطالعه ی کتاب یکی از مهمترین فعالیت هایی است که سبب باهوش شدن بچه ها می گردد.

۴- کودک خود را در کنار چیزهایی قرار دهید که باعث پیشرفت در هر دو قسمت مغز گردد

سمت چپ برای استدلال، منطق و زبان عمل می کند و سمت راست ویژگی خلاقیت و هنر است.

۵-هله هوله ممنوع

شکر، چربى هاى ترانس و غذاهاى بى ارزش را از برنامه غذایى کودکتان حذف کنید و در مقابل، به دنبال جایگزین هاى سالم و مغذى دیگر باشید. تغذیه سالم به ویژه در ۲ سال اول زندگى، اثرات شگفت انگیزى بر رشد ذهنى و حرکتى کودکان دارد. به عنوان مثال، هر کودکى براى رشد مطلوب بافت مغزى خود نیاز به آهن دارد؛ چرا که در صورت کمبود آهن، سرعت انتقال تحریکات عصبى کندتر مى شود. تحقیقات بیانگر آن است که کودکان مبتلا به سوء تغذیه به دلیل اختلال در مقابله با بیمارى هاى عفونى و در پى آن غیبت از مدرسه، از همسالان خود عقب مى مانند. پس به آنچه فرزندانتان مى خورند توجه کنید و منتظر نمرات بهتر او باشید

۶- بگذارید که فرزندتان بازی کند

زمانی که فرزندتان بازی می کند، آنها پایه ای برای مهارت های ذهنی، اجتماعی، جسمانی و عاطفی خود ایجاد می کنند. زمانی که فرزند شما با دیگر بچه ها بازی می کند، آنها یاد می گیرند ایده ها، معلومات و احساسات را با دیگران ادغام کنند.

۷: کودکتان را کنجکاو بار بیاورید

به اعتقاد کارشناسان، والدینى که کنجکاوى بیشترى نشان مى دهند و فرزندان خود را تشویق مى کنند تا چیزهاى تازه یاد بگیرند و به دنبال ایده هاى جدید و بکر بگردند، درس مهمى به آن ها مى آموزند: «دانش ارزشمند است» پس همیشه از کودک سوال بپرسید، مهارت هاى تازه یادش بدهید و او را به گردش هاى علمى ببرید تا حس کنجکاوى او تقویت شود و بدین ترتیب، خودتان را هم در علایق و تفریحات او سهیم کنید.

۸- فرزند خود را برای ورزش کردن تشویق کنید

ورزش فیزیکی نه تنها فرزند شما را قوی می کند، بلکه باعث می شود فرزندتان زرنگ شود. ورزش جریان خون به مغز را افزایش می دهد و سلول های مغزی جدیدی را تولید می کند. ورزش برای تیزهوشان بزرگسال مفید است، اما بر مغز در حال رشد فرزندتان در طولانی مدت اثر می کند.

۹-برای کودکتان کتاب بخوانید

به یاد داشته باشید که این روش بارها امتحانش را پس داده، اگر چه ممکن است گاهى در روند پرشتاب گرایش به شیوه هاى جدید، کم اهمیت تلقى شده باشد. با وجود این، کتاب خواندن مطمئن ترین و در عین حال ارزان ترین راه براى ارتقاى یادگیرى و رشد ذهنى و ادراکى کودکان در سنین مختلف است پس از همان سال هاى نخست زندگى براى کودکان کتاب بخوانید و وقتى بزرگتر شد او را عضو کتابخانه کنید و قفسه هاى خانه را همیشه پر از کتاب نگه دارید.

۱۰- موسیقی را قسمتی از زندگی فرزندتان کنید

تحقیقات نشان داده است که گوش کردن به موسیقی می تواند حافظه، توجه، انگیزه و یادگیری را افزایش دهد. همچنین می تواند استرس را که برای مغز کودک شما مخرب است، کاهش دهد. یادگیری نواختن یک آلت موسیقی بر روی تناسب فکری و زمانی مغز که بر پایه ی ریاضی انتزاعی نهاده شده است، تأثیر می گذارد. اگر امکانش هست، از پیانو شروع کنید. بعد از یادگیری خواندن موسیقی و اجرای بالای ده نت در یک زمان، برای آنها آموزش هر ساز دیگری بسیار آسانتر می شود. اما شروع آنها مهم نیست که چه سازی است.

۱۱- به فرزندتان اجازه دهید که شاهد انجام کارهای هوشمندانه شما باشد

کودکان با مدل سازی رفتار بزرگسالان یاد می گیرند. اگر آنها ببینند شما در خواندن کتابها، نوشتن، ساختن موسیقی یا انجام کارهای خلاق مشغول به کار هستید، آنها کار شما را تقلید می کنند و با این روند باهوش تر می شوند.

۱۲-به فرزند خود اجازه دهید که بازی های هوشمندانه ی کامپیوتر را بازی کند

تعجب نکنید، درست است که بازى هاى رایانه اى همیشه مورد انتقاد قرار مى گیرند که خشن هستند و چیزى به کودک نمى آموزند و باعث انزواى آن ها مى شوند، اما این شما هستید که بازى ها را انتخاب مى کنید پس به سراغ بازى هایى بروید که تفکر راهبردى و مهارت هاى برنامه ریزى را رشد مى دهند و باعث تقویت کارگروهى و خلاقیت فرزندتان مى شوند.شرکت هاى تولید کننده اسباب بازى هاى آموزشى مشغول طراحى و تولید بازى هایى هستند که براى رشد ذهنى و حرکتى کودکان مفید باشد. در پژوهش اخیر دانشگاه روچستر معلوم شد کودکانى که اهل بازى هاى رایانه اى بودند، سریع تر از سایرین نشانه هاى تصویرى را تشخیص مى دادند. در انگلستان هم معلمان به استفاده از بازى هاى رایانه اى در کلاس هاى درسى خود روى آورده اند.بهترین بازی های کامپیوتری بازی هایی هستند که در مورد حروف، ریاضی، موسیقی، صدا و غیره به فرزندانتان آموزش می دهند. همچنین هماهنگی دست و چشم را پرورش می دهد و آنها را برای فناوری فردا آماده می کند. مهمتر از همه، کودک در صورتیکه که در حال بازی است، همه ی این موارد را فرا می گیرد. یادگیری و لذت بردن هم زمان بهترین راه برای یادگیری فرزند شماست.

۱۳-کودکتان باید به موقع و کافی بخوابد

محققان دریافته اند کودکانی که در ساعت معینی به رختخواب می روند باهوش تر و موفق ترند. درواقع یادگیری زبان، خواندن و حل مسائل ریاضی برای کودکانی که خواب منظم دارند نسبت به کوچولوهایی که بی نظمند و در ساعات متفاوتی می خوابند آسان تر است.
مطالعات موسسه تحقیقاتی اس.آر.آی در کالیفرنیا روی هشت هزار کودک چهارساله ثابت کرده که اگر یک کودک زودتر از همسالان خود به رختخواب برود به همان نسبت در یادگیری موفق تر خواهد بود و معیار اصلی برای پیش بینی رشد مثبت در کوکان، همین داشتن خواب منظم است. نتایج این تحقیقات می گوید خواب کمتر از ۱۱ ساعت در طول شبانه روز یک کودک، عقب افتادگی تحصیلی نسبت به دیگر دوستانش را به ارمغان خواهد آورد.
کودکانی که دیرتر از ساعت ۲۱ می خوابند خواب کمتری خواهند داشت، بنابراین والدین می توانند کودکان را با خواندن کتاب یا تعریف داستان به خوابیدن در ساعات مشخص ترغیب کنند. در ضمن باید زمان مناسبی برای به رختخواب رفتن کودکان تعیین کنند و رعایت آن را توسط کودک جدی بگیرند.

۱۴-با فرزندتان تعامل داشته باشید

دانشمندان متوجه شده اند کودکانی که در آغوش گرفته نمی شوند، و با آنها بازی نمی شود و مورد ممحبت واقع نمی شوند، رشد هوششان متوقف می گردد. آنها همچنین متوجه شده اند بچه هایی که بغل نمی شوند و به آنها توجه نمی گردد در رشد باز مانده، افسرده شده و عاقبت می میرند. به عبارت دیگر، در تحقیقات بسیاری مشاهده شده که در آغوش گرفتن، تعامل داشتن و بازی کردن با فرزندتان، تأثیر قوی بر پیشرفت هوش او دارد. ارتباط عاشقانه بین شما و فرزندتان و تعامل یک به یک با او، پایه ای برای بالاتر بردن مهارت تفکر فراهم می کند.

۱۵- آنها را برای گردش بیرون ببرید

برخی از گزینه های خوب موزه و جاذبه های توریستی است. هنگامی که به اندازه کافی بزرگ شدند، آنها را به مکان های آموزشی اما بسیار مهیج  ببرید. یکی دیگر از گزینه های مناسب این است که آنها را به سفرهای خارجی ببرید.

۱۶- به فرزند خود نشان دهید که آنها می توانند با تمرین و سخت کوشی پیشرفت کنند

در یک تحقیق، محققان نشان دادند در آموزش تا کلاس هفتم که هوش هنوز جای پیشرفت دارد ( و با سخت کوشی می توان آن را تقویت کرد) در نتیجه ی پیشرفت سعودی ریاضی دبیرستان است.

 

 

  • خدمات درمانی، توانمندسازی عصبی شناختی، توانبخشی عصبی
  • کانال تلگرام موسسه کاردرمانی رشد به مدیریت دکتر ربوبی
  • مقالات عمومی و تخصصی، آموزش، آشنایی با درمان، تشخیص و ...