عادات غلطی که موجب اختلال هورمونی می شود

تاریخ : ۲۷ شهریور ۱۳۹۶

همواره بر نقش هورمون ها در فرایند رشد و متابولیسم تاکید شده و تعادل هورمونی عاملی مهم در سلامت کلی بدن شما است.هورمون ها نقش بسیار مهمی در بدن شما دارند و باعث تحریک رشد سلول و بسیاری از فرایندهای شناختی می شوند.
در عوض عدم تعادل هورمونی منجر به زنجیره ای از واکنش های منفی در بدن شما می شود که اگر کنترل نشوند، می توانند انواع بیماری ها را به همراه داشته باشند.
برخی عادات روزانه که ما را در معرض عدم تعادل هورمونی قرار می دهند، به شرح زیرند
کم خوابی:خواب کمتر از ساعات توصیه شده برای هر فرد به طور قابل توجهی وی را در معرض اختلالات هورمونی قرار می دهد. در واقع چرخه خواب بیداری نیازمند ترشح هورمون های خاصی بخصوص در زنان است و عدم تعادل هورمونی می تواند علاوه بر اختلالات خواب، شما را دچار خلق و خوی پایین کرده ، سطح قند خونتان را افزایش دهد و منجر به افزایش وزن شود.
رژیم غذایی کم چرب: قطع کردن تمام منابع چربی از رژیم غذایی یکی از بدترین اقدامات است که می توان انجام داد تا وزن کم کرد. اگرچه چربی ها کالری بالایی دارند ولی قطع کامل آنها به نفع بدن نیست. چربی های سالم مانند اسیدهای چرب امگا ۳، در تنظیم هورمون هایی نظیر استروژن و پروژسترون موثر است. محدود کردن این چربی ها منجر به افزایش وزن و دوره های قاعدگی نامنظم و ایجاد کیست در زنان می شود.
بی تحرکی: عدم فعالیت فیزیکی بر توازن هورمونی افراد اثر می گذارد. ورزش منجر به ترشح اندورفین می شود؛ ماده شیمیایی که در مغز آزاد می شود و به شما احساس شادی و رضایت می دهد.
مصرف غذاهای فراوری شده: گوشت ها و دیگر محصولات فراوری شده سرشار از مواد شیمیایی هستند که با گذشت زمان باعث عدم تعادل هورمونی می شوند و مشکلات متابولیک یا حتی سرطان ها را به همراه دارند. این غذاها منجر به افزایش سطح کورتیزول می شوند؛ ماده شیمیایی که با استرس، افسردگی و تحریک پذیری مرتبط است.
استفاده بیش از حد از محصولات ضد عفونی کننده:
استفاده بیش از حد از این محصولات می توند منجر به تغییر تعادل بین باکتری های خوب و بد شود و سیستم ایمنی شما را تضعیف کند. علاوه بر این، مواد شیمیایی موجود در این محصولات با خطر ابتلا به التهاب همراه است. ترکیبات موجود در این محصولات همچنین بر روی سطوح استروژن و هورمون های تیروئید اثر دارد .
ورزش افراطی : فعالیت بدنی بیش از حد منجر به افزایش سطح هورمون استرس یا همان کورتیزول می شود. با گذشت زمان، ورزش بیش از حد منجر به تداخل در هورمون هایی می شود که چرخه باروری و قاعدگی را تنظیم می کنند

  • خدمات درمانی، توانمندسازی عصبی شناختی، توانبخشی عصبی
  • کانال تلگرام موسسه کاردرمانی رشد به مدیریت دکتر ربوبی
  • مقالات عمومی و تخصصی، آموزش، آشنایی با درمان، تشخیص و ...