بازگشت به لیست

بازی‌درمانی

افسردگی در کودکان و نوجوانان

تاریخ : ۱۳ بهمن ۱۳۹۶

نوزادان نیز غمگین می شوند، اما چون افسردگی حالتی عمیق و بر اثر عدم اعتماد به نفس و قبول خویشتن خویش عارض می شود و کودکان تا قبل ۴ سالگی هنوز احترام و ارزش گذاشتن به خود و شناسایی خود را به درستی درک نمی کنند لذا  به افسردگی دچار نمی شوند.روانپزشک کودک و نوجوان ،دکتر دیوید فاسلر  از دانشکده پزشکی کالج ورمونت می گوید: وقتی حدود بیست سال پیش من به مدرسه پزشکی رفتم، به ما آموزش داده می شد که کودکان دچار افسردگی نمی شوند اما کودکان افسرده می شوند. برطبق آکادمی آمریکایی روانپزشکی کودک و نوجوان، حدود ۲% از کودکان خردسال و ۴ تا ۸% از نوجوانان از افسردگی رنج میبرند. در حالی که افسردگی در بعضی از کودکان خردسال قطعا وجود دارد، در میان نوجوانان بسیار شایع تر است. محققان پیش بینی می کنند که تقریبا از هر ۱۰ کودک یک نفر از ۱۶ سالگی به بیماری افسردگی مبتلا می شود. این گفته براساس مطالعه ای ست که در آن ۱۴۲۰ کودک از جهت اختلالات روانی تا تولد ۱۶ سالگی شان هر سه ماه مورد بررسی قرار گرفته اند. دکتر فاسلر ذکر می کند: «بدون درمان، یک دوره معمولی افسرگی در کودکان حدود نه ماه طول خواهد کشید که تقریبا با زمان یک سال تحصیلی برابر است و جبران گذشته بسیار سخت است.

عواقب

افسردگی می تواند عواقب ناگوار و پایداری برای کودکان داشته باشد. این مسئله می تواند منجر به شکست در زندگی اجتماعی کودک، رشد عاطفی و عملکرد او در مدرسه و همچنین سوء مصرف مواد شود.یک تحقیق که در مجله انجمن امریکایی پزشکی چاپ شد به این نتیجه رسید که بزرگسالانی که در نوجوانی افسردگی در آنها تشخیص داده شد در مقایسه با افرادی که هرگز افسردگی نداشتند دچار مشکلاتی بودند ومیزان بالایی از اقدام به خودکشی و مرگ و میر نگران کننده ترین یافته این تحقیق بود. مرگ و میر ناشی از خودکشی در میان کسانی که در دوران نوجوانی افسرده نبودند وجود نداشت، در حالی که ۷٪ از افرادی که در کودکی افسرده بودند خودکشی کردند، و ۳۴٪ اقدام به خودکشی نمودند.این یک آمار تغییرناپذیر نیست. مسلما کودکان افسرده در معرض خطر بالا برای خودکشی هستند. خودکشی سومین علت عمده مرگ برای سنین ۱۰ تا ۲۴ سال در امریکا ست.این بیماری در پسر‌ها به خصوص در سن‌های کمتر از ۱۰ سال شیوع بیشتری دارد اما با بالارفتن سن و رسیدن به ۱۶ سال، دختر‌ها بیشتر در معرض افسردگی هستند. متاسفانه سن ابتلا به افسردگی در کودکان پایین آمده است و این روز‌ها کودکان بیشتری به این بیماری دچار می‌شوند. افسردگی در کودکان معمولا همزمان با بیماری‌های دیگری به وجود می‌آید و یک آبله مرغان ساده هم می‌تواند باعث افسردگی کودک شود. علائم افسردگی در کودکان مختلف فرق می‌کند و متاسفانه اغلب این بیماری تشخیص داده نمی‌شود و بیشتر به حساب مدل روحی و شخصیتی کودکان گذاشته می‌شود، کودکان کم حرف، درونگرا، ساکت، پرخاشگر، عصبانی یا حتی کودکانی که به راحتی به گریه می‌افتند، ممکن است کودکی طبیعی باشند که دچار افسردگی شده است. در کودکان بیشتر افسردگی‌ها با رفتارهای غیر طبیعی، بهانه گرفتن‌ها یا رفتارهای عصبی نشان داده می‌شود. اما باز هم به طور کلی اصلی‌ترین علامت افسردگی در کودکان، غمگین بودن، احساس نا‌امیدی و تغییرات خلقی است.

علایم

تغییرات خلقی در کودکان و نوجوانان به صورت عصبانیت تحریک پذیری و گاهی پرخاشگری است . به همین دلیل گاهی شناسایی نمی شود یا با علایم دوره بلوغ اشتباه گرفته می شود، در کنار آن علایم دیگری از قبیل تغییر در ارتباطات اجتماعی کودک و نوجوان پیش می آید. بدین معنا که نوجوان بیشتر گوشه گیر است و با افراد خانواده و دوستان ارتباطش کم می شود و یا این که دچار افت تحصیلی می شود، تغییرات در خواب از جمله مشکلات کودک یا نوجوان افسرده است؛ در کودکان و نوجوانان مشکل پرخوابی ایجاد می شود. کودکان افسرده به بیدار بودن رغبتی نشان نمی دهند و تا نیمه های روز در خواب هستند..

عوامل
افسردگی دوران کودکی می‌تواند ناشی از عوامل فسردگی  ژنتیکی، روان شناختی، زیستی یا محیطی باشد. از تغییرات شدید در زندگی یا مشکلات خانوادگی و اجتماعی گرفته تا مشکلات مربوط سلامت بدنی، مستعد بودن از نظر ژنتیک یا اختلالات بیوشیمیایی در بدن، همه می‌توانند در یک بیماری افسردگی نقش داشته باشند. تغییر شرایط زندگی، مانند به دنیا آمدن فرزند دیگر، یا مشکلات با همسالان در مدرسه شایع‌ترین علل افسردگی در کودکان هستند. کودکانی که والدین افسرده دارند یا روابط بین والدینشان دچار مشکل شده است، بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی هستند. احساس گناه به خاطر اشتباهی ناخواسته، مصرف مواد یا رفتار پرخطر دیگر هم ممکن است باعث افسردگی کودک شود.

  • خدمات درمانی، توانمندسازی عصبی شناختی، توانبخشی عصبی
  • کانال تلگرام موسسه کاردرمانی رشد به مدیریت دکتر ربوبی
  • مقالات عمومی و تخصصی، آموزش، آشنایی با درمان، تشخیص و ...