بازگشت به لیست

اخبار و رویدادها

مرگ سلولهای مغزی با استفاده از گل و حشیش

تاریخ : ۲۳ بهمن ۱۳۹۶
معاون آموزش و پژوهش دانشگاه علمی کاربردی بهزیستی و تامین اجتماعی گفت: پایین بودن سطح آگاهی جامعه در زمینه عوارض حشیش و گل موجب گسترش مصرف این مواد شده که هر دو، سلول‌های مغز را از بین می‌برند.

وی تصریح کرد: متاسفانه آنچه درمورد گل بین جوانان تبلیغ شده، این است که به آنان القا می‌شود گل، اعتیاد آور نیست و برای تفریح و سرگرمی می‌توان از آن استفاده کرد درحالیکه گل و حشیش اعتیاد آور است و علاوه بر داشتن عوارض متعدد، دروازه ورود به اعتیاد به مواد دیگر محسوب می‌شود.

**رابطه نبود شادی و اعتیاد به گل
رئیس پیشین مرکز توسعه پیشگیری و درمان سازمان بهزیستی کشور گفت: یکی از دلایل گسترش گل و حشیش بین جوانان این است که جوانان می‌خواهند زمانی از اوقات خود را با شادی سپری کنند و ظرفیت‌هایی که این امکان را برای جوانان فراهم کند، در جامعه وجود ندارد یا کم است.

رضازاده افزود: این کنشگر اجتماعی پیشنهاد داد تا مکان‌ها و فضا‌هایی برای جوانان ایجاد شود تا آنان در آنجا، اوقات خود را با شادی بگذرانند.وی، سینما، تئاتر و کنسرت موسیقی را از جمله مکان‌ها و فضا‌هایی دانست که می‌توانند اوقات شادی را برای جوانان رقم بزنند.وی، مسائل روانشناختی را از دیگر علل گرایش جوانان به مصرف حشیش و گل عنوان کرد و گفت: اگر افراد آموزش‌های لازم را ندیده باشند و نسبت به وضعیت روانشناختی خود ناآگاه باشند نمی‌توانند از افسردگی پیشگیری کنند و افسردگی می‌تواند افراد را به سمت اعتیاد، سوق دهد.وی اضافه کرد: افراد به ویژه جوانان باید برای پیشگیری از سقوط به ورطه اعتیاد، مهارت‌های اجتماعی لازم را کسب کنند  آگاهی مناسب فرزندان از اعتیاد، مهارت صیانت از خود، سلامت روان و ایجاد زمینه‌های اجتماعی برای تفریح، بالندگی و اشتغال جوانان از عوامل پیشگیری کننده اعتیاد به شمار می‌رود .
براساس آخرین آمار اعلام شده، درمصرف کنندگان مستمر، پس ازتریاک، مصرف خانواده حشیش و گل با فراوانی ۴.۴ درصد رتبه دوم را را دارد و اغلب مصرف کنندگان گل را مردان، افراد دارای تحصیلات دیپلم و زیردیپلم و مجرد‌ها تشکیل می‌دهند.
همچنین براساس نتایج پیمایش ملی اعتیاد، ۱۴.۸ درصد ازمصرف کنندگان مواد مخدر از نوع گل (افراد دارای تجربه مصرف گل) را دانشجویان و ۳.۷ درصد آنان را دانش آموزان تشکیل می‌دهند.
منبع :
 http://tnews.ir/news/90a5105482108.html
  • خدمات درمانی، توانمندسازی عصبی شناختی، توانبخشی عصبی
  • کانال تلگرام موسسه کاردرمانی رشد به مدیریت دکتر ربوبی
  • مقالات عمومی و تخصصی، آموزش، آشنایی با درمان، تشخیص و ...